Krótka historia szkoły w Sławnie
Niewiele osób wie, jak daleko sięga historia naszej szkoły. A jest się czym chwalić, bo pierwsza szkoła w Sławnie powstała w latach 1912 – 1913. Do utworzenia placówki przyczynili się dwaj miejscowi gospodarze, Feliks Frejtag i Florian Głogowski. Pierwszy z nich, Feliks Frejtag, był leśniczym, który kupił ziemie w Sławnie. Natomiast Florian Głogowski, pochodzący z Rożek koło Radomia, odkupił zadłużony majątek po dziedzicu Czerskim i osiedlił się w nim wraz ze swoją rodziną. W budynku, w którym mieszkał, miała siedzibę pierwsza szkoła, ponieważ gospodarz odstąpił na ten cel dwie izby ze swojego domu.
Działalność szkoły w pierwszych latach istnienia
Na początku nauka odbywała się w dwóch punktach (Sławno, Kacprowice) w domach miejscowych gospodarzy. W obu powstały szkoły 3-klasowe, do których uczęszczało w sumie około 70 uczniów. Uczono w nich wyłącznie umiejętności podstawowych: czytania, pisania i liczenia. Przez dwa dni w tygodniu odbywała się nauka w języku polskim, w pozostałe cztery – w języku rosyjskim (były to czasy zaborów). Do szkoły chodzili głównie chłopcy, bo dziewczynki zatrudniano w gospodarstwie. Pierwszą nauczycielką była pani Ziarkówna, drugą zaś pani Sarnawiczówna.
Lata 1920 – 1939
Pierwsze zachowane dokumenty szkolne pochodzą z roku 1920/21 i opatrzone zostały pieczątką Szkoła Elementarna w Sławnie. Uczono wtedy: religii, jęz. polskiego, przyrody, historii, rachunków i geometrii, geografii, rysunków, śpiewu, gier i gimnastyki oraz robót kobiecych. Do czterech oddziałów uczęszczało wtedy 110 uczniów. Grono Pedagogiczne składało się przeważnie z dwóch osób. Kierowniczką szkoły była najpierw pani Janina Jankowska, a następnie pani Wanda Kocan. Jeden z oddziałów szkoły miał swoją siedzibę w Ślepowronie u pana Wojciecha Stanika. W roku szkolnym 1926/27 zmieniono nazwę placówki na Publiczną Szkołę Powszechną w Sławnie. W latach 1938/39 uczyło się tu 212 uczniów.
Lata 1939 – 1945
Mimo wybuchu II wojny światowej szkoła nie zaprzestała działalności, chociaż jej praca była kontrolowana przez władze niemieckie. W latach 1940/41 pojawiły się świadectwa oraz arkusze ocen w języku polskim i języku niemieckim, opatrzone także dwujęzyczną pieczątką. W roku szkolnym 1944/45 placówka była już szkołą siedmioklasową.
Lata powojenne
Po zakończeniu działań wojennych placówka nadal funkcjonowała. Ze względu na brak budynku szkolnego zajęcia odbywały się w domach miejscowych gospodarzy u:
- P. Antoniego Pietrzyka,
- P. Bronisława Piechnika,
- P. Marianny i Stanisława Łączyńskich,
- P. Władysławy i Mieczysława Radulskich,
- oraz w budynku, gdzie obecnie znajduje się świetlica.
Nauka odbywała się w tzw. klasach łączonych, jedną klasę stanowili uczniowie w różnym wieku. Godzina lekcyjna trwała 50 minut. Dzieci uczyły się w jednym miejscu, natomiast nauczyciele krążyli między wyżej wymienionymi pięcioma punktami. Oprócz podstawowych przedmiotów, np. matematyki, języka polskiego, przyrody, geografii, dzieci uczyły się także kaligrafii czyli pięknego pisania, co było tym trudniejsze, że posługiwały się piórami maczanymi w kałamarzach z atramentem.
Na początku lat 50-tych trwały już prace przy budowie nowego budynku szkolnego. Funkcję kierownika szkoły pełnił od 1956 do 1975 roku pan Eugeniusz Krupa.
08 listopada 1958 roku rozpoczęła się nauka w nowym, murowanym, piętrowym budynku szkolnym.
Do czasów przeprowadzenia reformy oświatowej placówka była szkołą ośmioklasową.
W najlepszych latach uczyło się w niej ponad 300 dzieci, pracowało ponad 20 nauczycieli. Trudne warunki lokalowe sprawiały, że praca nie była łatwa. Brakowało toalet, sali gimnastycznej, boiska, centralnego ogrzewania. Dzieci uczyły się na pełne dwie zmiany. W tych trudnych czasach (lata 1975 – 2000) funkcję dyrektora szkoły pełniła pani Genowefa Stróżka.
W 2000 r. przeprowadzono rozbudowę i remont szkoły. Dzięki temu budynek zyskał jadalnię, dodatkową salę lekcyjną, czytelnię, toalety. Zostały wymienione okna, podłogi, odnowiono sale lekcyjne, założono centralne ogrzewanie. Powstała pracownia komputerowa. Od tego również roku stanowisko dyrektora szkoły powierzono pani Danucie Bełtowicz.
W maju 2009 roku oddano do użytku nowe wielofunkcyjne boisko szkolne.
Od 16 października 2011 r. szkoła nosi imię Królowej Jadwigi.
09 listopada 2012 r. – na zakończenie obchodów jubileuszu 100-lecia szkoły placówka otrzymała sztandar.
Nauczyciele
Bakalarz Czesława (kier. filii w Kierzkowie)
Bąk Ewa
Bełtowicz Danuta – dyr. od 2000 r.
Bełtowicz Łukasz
Bębenek Bogusław
Bielecka Jadwiga
Bielecka Zofia
Bilski Józef
Chodyra Alicja
Cichocka Józefa
Czerwińska Beata
Czerwińska Zofia
Czesny Joanna
Dorobek Helena
Dryja Stanisława
Dworak Maria
Gadalska Aneta
Gadzikowska Regina
Gorzelak Katarzyna
Grandos Danuta
Grochulska Wiesława
Jabłońska Małgorzata
Jankowska Janina – jedna z pierwszych nauczycielek
Jarosz Wanda
Kalita Wiesława
Kiraga Elżbieta
Kiraga Józef
Knieć Halina
Kocan Wanda
Kocan Włodzimierz
Kowalczyk Anna
Krawczyk Stanisława
Krupa Dorota
Krupa Eugeniusz – dyr. (1956 – 1975)
Krupa Józefa
Krzemieniecka Kazimiera
Łagiewnicka Krystyna
Łączyńska Marianna
Ługowska Krystyna
Majewska Alicja (szkoła Wacławów)
Midzińska Lucyna
Miernik Katarzyna
Mikołajczyk Jadwiga
Mizera Anna
Mroczkowski Stefan
Murawski Krzysztof
Owsianna Jadwiga
p. Sarnawiczówna–jedna z pierwszych nauczycielek
p. Ziarkówna – jedna z pierwszych nauczycielek
Paluch Danuta
Pęksa Alfreda
Pochylska Elżbieta
Podgórska Teresa
Polczyk Elżbieta
Prawda Agnieszka
Prawda Marianna
Radulska Helena (kierownik przedszkola)
Radulska Małgorzata
Radziejowska Franciszka
Ruszczyk Izabela
Rutkowski Bogdan
Schabowska Bożena
Sentkiewicz Maria
Smogorzewska W.
Smołowik Aleksander (szkoła Wacławów)
Sobieraj H.
Soboń Renata
Soczewińska Agnieszka
Stróżka Genowefa – dyr. (1975 – 2000)
Suchan Tadeusz
Szlachcińska Helena
Szyszkowska Joanna
Tarnowska Elżbieta
Tyczyńska Emilia
Wabik Ewa
Wlazło Agnieszka
Wojaczyńska Olga
Wójcik Urszula
Wójcik Wenancjusz
Zawal Cecylia
Zlamal Rudolf
Żabiegaj Edward
Pracownicy obsługi
Chudzik Lucyna
Durak Teodora
Gogłuska Dorota
Grelak Jadwiga
Kacprzak Maria
Kozyra Danuta
Murawski Michał
Owczarek Stanisław
p. Bucka
p. Kokosza
Piechnik Bronisław
Pietrzyk Jadwiga
Radulska Władysława
Stanik Roman
Szałas Janina
Szymańczak Elżbieta
Tomczyk Ewa
PREZENTACJA MULTIMEDIALNA O HISTORII SZKOŁY W SŁAWNIE PREZENTACJA MULTIMEDIALNA O HISTORII SZKOŁY W SŁAWNIE PREZENTACJA MULTIMEDIALNA O HISTORII SZKOŁY W SŁAWNIE PREZENTACJA MULTIMEDIALNA O HISTORII SZKOŁY W SŁAWNIE PREZENTACJA MULTIMEDIALNA O HISTORII SZKOŁY W SŁAWNIE PREZENTACJA MULTIMEDIALNA O HISTORII SZKOŁY W SŁAWNIE PREZENTACJA MULTIMEDIALNA O HISTORII SZKOŁY W SŁAWNIE PREZENTACJA MULTIMEDIALNA O HISTORII SZKOŁY W SŁAWNIE PREZENTACJA MULTIMEDIALNA O HISTORII SZKOŁY W SŁAWNIE