Pedagog szkolny
CZYM ZAJMUJE SIĘ PEDAGOG SZKOLNY?
Organizuje zarówno w szkole jak i w placówkach psychologiczno-pedagogicznych pomoc dla naszej młodzieży i ich rodziców, wspiera indywidualne potrzeby uczniów oraz analizuje przyczyny niepowodzeń szkolnych, aktywnie wspiera działania opiekuńcze i wychowawcze nauczycieli / wychowawców, wynikające ze szkolnego programu wychowawczego i profilaktyki. Organizuje spotkania ze specjalistami d/s zwalczania agresji, uzależnień i bezpieczeństwa w szkole i środowisku domowym dla uczniów i rodziców oraz podejmuje inne działania wynikające z bieżących potrzeb uczniów i środowiska szkolnego.
PAMIĘTAJ!
- gdy masz problemy z nauką,
- nie potrafisz rozwiązać konfliktów z rówieśnikami,
- masz kłopoty w domu,
- znalazłeś się w trudnej sytuacji, z której nie widzisz wyjścia i nie wiesz gdzie szukać pomocy,
- chcesz pomóc innym
zwróć się do pedagoga szkolnego
mgr Dorota Lichacz
Obwieszczenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 25 lipca 2023 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach. (Dz.U. 2023 r. poz. 1798)
Dziennik Ustaw 2023 r. poz. 1798
W razie pytań zapraszamy do kontaktów indywidualnych z pedagogiem szkolnym.GDZIE SZUKAĆ POMOCY: https://milociewidziec.pl/pomoc/
WAŻNE TELEFONY:
116 111 BEZPŁATNY OGÓLNOPOLSKI TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY 800 12 00 12 NIEBIESKA LINIA DLA OFIAR PRZEMOCY W RODZINIE 800 12 12 12 TELEFON ZAUFANIA RZECZNIKA PRAW DZIECKA 800 060 800 INFOLINIA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO 800 100 100 TELEFON DLA RODZICÓW I NAUCZYCIELI W SPRAWACH BEZPIECZEŃSTWA DZIECI I MŁODZIEŻY 801 199 990 OGÓLNOPOLSKI TELEFON ZAUFANIA NARKOTYKI – NARKOMANIA
Pedagog szkolny jest nauczycielem, do którego zawsze mogą zwrócić się uczniowie z nurtującym problemem. Spotyka się także z rodzicami, wspierając ich w działaniach wychowawczych. Współpracuje również z wychowawcami służąc pomocą w rozwiązywaniu trudności wychowawczych .
Pedagog pełni w szkole różne role: konsultanta, organizatora, mediatora – a nie wyłącznie osoby bezpośrednio pomagającej i interweniującej w sytuacjach problemowych.
ZADANIA pedagoga z zakresu pomocy psychologiczno – pedagogicznej w szkole, to:
- Rozpoznawanie indywidualnych potrzeb ucznia i diagnozowanie jego środowiska.
- Rozpoznawanie przyczyn trudności w nauce i niepowodzeń szkolnych.
- Organizowanie różnych form pomocy psychologiczno – pedagogicznej.
- Podejmowanie działań profilaktyczno – wychowawczych wynikających z programu wychowawczego szkoły i programu profilaktyki.
- Prowadzenie edukacji prozdrowotnej i promowanie zdrowego stylu życia
- Udzielanie nauczycielom pomocy w dostosowaniu wymagań edukacyjnych wynikających z realizowanych przez nich programów nauczania do indywidualnych potrzeb ucznia, u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom
- Wspieranie rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych
- Działania na rzecz zorganizowania opieki i pomocy materialnej uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.
W realizacji powyższych zadań niezbędna jest współpraca pedagoga z rodzicami, nauczycielami, innymi pracownikami szkoły, Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną, Policją, Sądem Rodzinnym Nieletnich, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej i innymi instytucjami działającymi na rzecz dzieci, młodzieży, rodziny.
Główne zadania pedagoga w szkole:
- Prowadzenie badań i działań diagnostycznych dotyczących uczniów, w tym diagnozowanie potencjalnych możliwości, trudności dydaktycznych oraz wspieranie mocnych stron ucznia.
- Diagnozowanie sytuacji wychowawczych w celu wspierania rozwoju ucznia, określenia odpowiednich form pomocy psychologiczno- pedagogicznej, w tym działań profilaktycznych, mediacyjnych i interwencyjnych wobec uczniów, rodziców i nauczycieli.
- Organizowanie i prowadzenie różnych form pomocy psychologicznej dla uczniów, nauczycieli i rodziców.
- Indywidualna opieka psychologiczna nad uczniami (np. prowadzenie rozmów o charakterze diagnostycznym, wspierającym, wyciszającym, ostrzegawczym, prowadzenie zajęć o charakterze terapeutycznym)
- Grupowe zajęcia terapeutyczne z uczniami (tematyka oraz zakres działań uzasadniony potrzebami wynikającymi z diagnozy psychologa szkolnego oraz potrzeb zgłaszanych przez nauczycieli).
- Zajęcia psychoedukacyjne w wybranych klasach 0 - VI (tematy zajęć są dostosowywane do potrzeb danej klasy).
- Wspieranie nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych (np. podejmowanie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych i problemowych, angażowanie się w rozmowy nauczycieli z rodzicami uczniów i w rozmowy nauczycieli z samymi uczniami).
- Wspieranie rodziców uczniów w rozwiązywaniu problemów wychowawczych (np. przeprowadzanie rozmów o charakterze diagnostycznym, wspierającym, ostrzegawczym, udzielanie porad psychologicznych i popularyzacja wiedzy z zakresu psychologii w kontaktach indywidualnych, kierowanie do odpowiednich placówek pomocy dziecku i rodzinie)
- Działania profilaktyczne.
- Wspieranie wychowawców klas oraz zespołów wychowawczych i innych zespołów problemowo- zadaniowych w działaniach wynikających z programu wychowawczego szkoły i programu profilaktyki.
- Współpraca z dyrekcją, nauczycielami, Radą Rodziców a także z placówkami, organizacjami i instytucjami wspierającymi uczniów i ich rodziny.
„Dziecko idzie do szkoły” – Praktyczny Poradnik dla Rodziców.
Rozpoczęcie nauki w szkole to ważny moment w życiu każdego dziecka i jego rodzica, z którym wiąże się stres wynikający nie tylko ze zmiany środowiska i nowymi wyzwaniami, jakie czekają zarówno maluchy jak i osoby dorosłe, ale przede wszystkim modyfikacja dotychczasowego funkcjonowania całej rodziny.
Z tego powodu bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie zarówno dziecka jak i rodziców do nowej sytuacji.
Nie wszystkie dzieci gotowe na naukę.
Nie każde kilkuletnie dziecko cechuje tzw. „gotowość szkolna”- czyli zestaw takich cech psychofizycznych, który umożliwia przystosowanie się do nauki szkolnej. Dziecko odpowiednio przygotowane do nauki, to takie którego stopień rozwoju umysłowego, emocjonalnego i fizycznego, umożliwia mu udział w życiu szkolnym i opanowanie treści programowych przewidzianych dla pierwszej klasy szkoły podstawowej (to taki moment równowagi między wymaganiami szkoły, a możliwościami rozwojowymi dziecka).
Co zrobić by dziecko dobrze rozpoczęło naukę i osiągało rezultaty adekwatne do posiadanych możliwości:
Po pierwsze bardzo ważne jest zapewnienie dziecku odpowiednich warunków adaptacyjnych. Dzieci, które w pierwszych dniach nauki szkolnej napotykają trudności, szybko się zniechęcają utrwalając w sobie przekonanie, że szkoła wiąże się z przykrościami i porażkami, co nie sprzyja motywacji do nauki.
Rada: Kształtujmy w dziecku pozytywny obraz szkoły, nauczycieli oraz podkreślajmy ważność osiąganych w szkole rezultatów, co zaangażowania, bycia odpowiedzianym, posłusznym, sumiennym oraz pracowitym.
Ambicje rodziców a samoocena dziecka. Pamiętajmy, że nasze dziecko to nie „mini-dorosły” ani „nasza kopia” – ma inne potrzeby, oczekiwania, ambicje. Nadmierne ambicje czy oczekiwania ze strony najbliższego otoczenia (rodziców, dziadków, rodzeństwa itd.) wobec tak młodego człowieka mogą wzbudzić w nim nieprzyjemne napięcie, wywołać lęk, a w konsekwencji doprowadzić do zachwiania wiary we własne możliwości. Dziecko może mieć poczucie, że nigdy nie będzie dość dobre, aby zadowolić osoby na których mu zależy. Osoba w tym wieku nie zdaje sobie sprawy z wartości oceny, jest ona kształtowana przez najbliższe otoczenie. Strach przed porażką może skutkować lękiem przed szkołą.
Nowe środowisko, obowiązki i zestaw reguł mogą wywoływać wiele różnych emocji w pierwszoklasiście. Pozwólmy mu na ich wyrażanie i nazywanie, nie lekceważmy ich ani im nie zaprzeczajmy – już samo to pozwoli na zmniejszenie napięcia. Pamiętajmy, że w trudnych okresach dziecko może wręcz potrzebować większego wsparcia i uwagi niż w okresach spokoju i równowagi.* Drogi Rodzicu!
Jeśli jakieś zachowanie Twojego dziecka Cię niepokoi, masz poczucie iż Twoje dziecko nie posiada umiejętności niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w szkole, nie lekceważ swoich myśli i emocji, skonsultuj się ze specjalistą, który oceni gotowość szkolną Twojego dziecka (badania tego typu przeprowadzane są w Poradniach Psychologiczno-Pedagogicznych na terenie całego kraju).
INFORMACJE DLA RODZICÓW
PLIKI DO POBRANIA